Wrocław, ul. Purkyniego 1/114 koło Galerii Dominikańskiej
+48604611102
psychologplus.pl@gmail.com

Harmonia w życiu – wszystko, co musisz wiedzieć by żyć w równowadze

Psychologia. Mindfulness. Coaching. Terapia

Harmonia w życiu – wszystko, co musisz wiedzieć by żyć w równowadze

Wielu ludzi obecnie myśli tylko o tym, by najpierw osiągnąć swoje cele, na przykład te zawodowe, a dopiero po kilku latach pozwolić sobie odpocząć lub poświęcić uwagę swoim pasjom. Czy jest sens by realizować się w jednym obszarze, zaniedbując jednocześnie inne? Z tego artykułu dowiesz się na czym polega harmonia w życiu i jak ją stworzyć.

Harmonia w życiu i jej brak

Czy możesz przez miesiąc tylko pracować, a przez kolejny miesiąc regenerować się siedząc na kanapie? Czy możesz przez miesiąc jeść do woli, a przez kolejny miesiąc intensywnie trenować? Albo dawać uwagę i zainteresowanie swojej żonie/ mężowi przez kilka tygodni, by następnie zajmować się jedynie sobą i swoim hobby? Tak, możesz, ale nazwij, jaki masz w tym cel.

Jeżeli działasz w ten sposób, prawdopodobnie Twoim celem jest to, by zająć się wszystkim, co ważne i każdemu aspektowi życia poświęcić swoją uwagę i energię. Tylko, czy rzeczywiście w takiej sytuacji dbasz o każdy z tych aspektów życia? Jeżeli przez pół roku jesteś nieobecny w życiu rodzinnym, bo pracujesz – straciłeś pół roku życia w tym aspekcie. Zyskałeś w pracy, ale Twoja żona może stwierdzić, że skoro i tak „nie ma Cię”, to po co podtrzymywać taką relację… Jeśli w pracy dbasz o jednego klienta, by po pół roku zająć się kolejnym – ten kolejny znajdzie innego dostawcę. Tak samo na poziomie ciała: nie dostarczając sobie codziennie ruchu i prowadząc siedzący tryb życia, Twoje plecy szybko dadzą o sobie znać komunikatem: „hej, hej, jesteśmy tu, chyba o nas zapomniałeś”.

Zakładając sobie cel: „w ciągu trzech lat rozkręcę biznes na najwyższym poziomie” i pracując po 12 godzin – jednocześnie zaniedbujesz inne ważne obszary życia, które także wymagają Twojej uwagi. Czy spotkasz się z przyjaciółmi dopiero za trzy lata? Doświadczysz szczęścia, relaksu i dasz sobie możliwość cieszenia się życiem dopiero wtedy?

Jeżeli taka jest Twoja decyzja – to Twój wybór i masz do niego prawo. Być może widzisz w tym sens. Jednak zatrzymaj się na moment i zastanów, czy ta droga jest dla Ciebie najlepsza i wypełniona harmonią i równowagą. Codziennie musisz jeść, pić, spać, chodzić do toalety. Zatem codziennie musisz dbać o podstawowe potrzeby ciała – tego nie da się odłożyć na „za pół roku”, kiedy inne sprawy będą domknięte. Tak samo, gdy nie dbasz o wszystkie obszary życia, które są dla Ciebie ważne, symultanicznie – w równowadze i harmonii – któryś z tych obszarów będzie zaniedbany. A wtedy Ty odczujesz tego skutki, na poziomie fizycznym lub emocjonalnym.

Jak zatem zrównoważyć to, co ważne – czytaj dalej, by poznać narzędzie „koło życia”, często wykorzystywane w pracy coachingowej.

Koło życia

Metodą, która pomoże Ci ustalić priorytety i utrzymać harmonię w życiu jest tak zwane „koło życia”.

Na kartce papieru wypisujesz 8 ważnych dla Ciebie obszarów w życiu. To mogą być: rodzina, pieniądze, kariera, rozwój osobisty, duchowość, hobby i czas wolny, ciało, przyjaciele/życie towarzyskie. Możesz też wybrać inne ważne dla Ciebie obszary.

Następnie narysuj koło i podziel je na 8 części, jak kawałki pizzy. Każdy kawałek to jeden z wymienionych obszarów. Zaznacz kolorem wielkość powierzchni na danym kawałku, odpowiadając sobie na pytanie:

„na ile jestem usatysfakcjonowany w tym obszarze życia?”

Im większy obszar zamalujesz, tym większa satysfakcja

A następnie, innym kolorem zaznacz ile czasu/energii poświęcasz dziennie na dbanie o ten obszar życia. Nie chodzi o to ile godzin na to przeznaczasz, bo być może 10 minut będzie miało większą wartość i jakość niż godzina lub dwie. Każda dziedzina życia może wymagać innej ilości czasu, byś mógł odczuwać w niej satysfakcję. Skup się raczej na określeniu, czy czas, który przeznaczasz na dany obszar jest wystarczający by odczuwać w nim satysfakcję.

Przykładowe koło życia

Celem tego ćwiczenia jest zweryfikowanie i zobrazowanie, co jest dla Ciebie ważne i czy rzeczywiście dbasz o każdy z istotnych obszarów, czy może jednak któryś zaniedbujesz. Nawet wysoko świadomi ludzie bywają zaskoczeni tym, co narysowali, więc lepiej wykonać to ćwiczenie na papierze, a nie tylko w głowie.

Koło życia pomoże Ci zaplanować i wprowadzić potrzebne zmiany. Na przykład jeśli zauważasz, że mało troszczysz się o swoje ciało i ruch, a jednocześnie brakuje Ci na to czasu – możesz wprowadzić 5-minutowe ćwiczenia rozciągające w przerwach w pracy. Poddaj się kreatywności!

[optin-cat id=1247]

Zawsze masz wybór. Reagowanie a świadoma odpowiedź.

Bardzo inspirująco pisze o wybieraniu tego, co jest dla nas dobre, autorka bloga „Puch ze słów”. Polecam, byście zapoznali się z jej artykułem „Ayurveda – wiedza o życiu i długowieczności” http://puchzeslow.pl/ayurveda-wiedza-o-zyciu-i-dlugowiecznosci/

Używa bardzo jasnego i pełnego mocy stwierdzenia, które daje do myślenia: „Dopasować ze świata zewnętrznego coś, co będzie pasowało do naszego osobistego kodu wewnętrznego. Nie na odwrót.”

Nie musimy „naginać się” do tego, co narzuca nam świat, ale wybierać to, czego sami chcemy i co nam służy. Życie to ciągłe decydowanie. W ten sposób wybieramy w jakiej rzeczywistości żyjemy.

To, że wszystko jest dostępne w supermarkecie, nie oznacza, że musisz wszystko kupić, i – najlepiej – zjeść naraz. To Ty wybierasz. Dostępne są zarówno przetworzone produkty , jak i świeże; pizze, rurki z kremem, czekoladki, papierosy, warzywa, owoce… Nie musisz wszystkiego naraz wrzucać do organizmu. Wszystkiego można w życiu spróbować i dopasować do tego, co Ci odpowiada i przynosi korzyść.

Tak samo na poziomie myśli i emocji – odpowiadania na sytuacje zewnętrzne. To, że czujesz jakąś emocję, nie oznacza, że musisz zawsze reagować na nią tak samo. Na przykład na złość, automatycznie reagować krzykiem. Masz pełne, szerokie spektrum opcji do wyboru – musisz tylko wybrać. I czasem będzie to krzyk, jeśli tak zadecydujesz, ale wtedy też jest wyborem. Nie masz wówczas dłużej poczucia, że „życie Ci się przytrafia” – bo zawsze możesz zadecydować jak odpowiedzieć na sytuacje, które są Ci podsuwane. A to zmienia wszystko.

Tak, jak nie ma potrzeby zjadać wszystkiego, co jest Ci podsuwane, tylko dlatego, że „jest dostępne”, tak samo nie ma potrzeby reagować w jeden wyuczony, schematyczny sposób, tylko dlatego, że jest najłatwiej dostępny naszej percepcji. Świadomy człowiek, decydujący się żyć w harmonii ze sobą i światem, ODPOWIADA na sytuacje, a nie REAGUJE na nie automatycznie.

Emocje – harmonia ze sobą

W poniższym filmie przedstawiam proste podejście do emocji, które pomoże Ci traktować je w zdrowy sposób i wykorzystać, by działać w harmonii ze sobą i łatwiej odpowiadać na sytuacje, które przynosi życie.

Jak dbasz o harmonię i równowagę w swoim życiu? Masz jakieś metody, które się dla Ciebie sprawdzają? Podziel się w komentarzu, zainspiruj innych.

Polub moją stronę by odkrywać tajemnice umysłu i wprowadzać zmiany każdego dnia

 

Comments: 1

  1. Golenslot pisze:

    I am glad to be a visitant of this perfect site,
    thank you for this rare info!

Add your comment

Wykorzystujemy ciasteczka
Nota prawna
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ