Wrocław, ul. Purkyniego 1/114 koło Galerii Dominikańskiej
+48604611102
psychologplus.pl@gmail.com

Kundalini – czakra podstawy Mooladhara

Psychologia. Mindfulness. Coaching. Terapia

Kundalini – czakra podstawy Mooladhara

Medytując nad energią czakry podstawy „Człowiek staje się panem mowy, królem wśród ludzi i entuzjastą przyswajania wiedzy. Staje się wolny od wszelkich chorób i utrzymuje pogodę ducha/zadowolenie przez cały czas”. Przeczytaj, by dowiedzieć się w jaki sposób czakra podstawy i medytacja nad jej energią wpływają na praktykującego. W jaki sposób mogą pomóc Tobie.

Korzyści z medytowania nad czakrą podstawy

Medytacja nad pierwszą czakrą prowadzi do jej oczyszczenia, a co za tym idzie oczyszczenia ciemnej strony naszego umysłu, instynktów, poczucia winy i wstydu – które w tym miejscu mają swoje źródło.

Jak pisze S.S. Saraswati, mooladhara (pierwsza czakra) jest bezpośrednim przełącznikiem dla obudzenia czakry 3 oka – budzenia swojego potencjału. Jest także związana subtelnym ciałem odżywczym, związanym z pobieraniem jedzenia i wydalaniem.

Według wspomnianego nauczyciela, poprzez medytację nad kundalini w czakrze mooladhara, „Człowiek staje się panem mowy, królem wśród ludzi i entuzjastą przyswajania wiedzy. Staje się wolny od wszelkich chorób i utrzymuje pogodę ducha/zadowolenie przez cały czas”.

Budzenie czakry podstawy poprzez utrzymywanie skupienia na niej, w punkcie, gdzie się znajduje, pomaga oczyścić umysł i przekształcić go w aspekcie seksualnym. Tak, aby był wolny od uwikłania w aspekt seksu – jednak bez odrzucania go. Zjawisko to zostało wyjaśnione w dalszej części artykułu.

Znaczenie czakry podstawy

W poprzednim poście na temat budzenia Kundalini, skupiliśmy się na praktykach związanych z 6 czakrą – czakrą trzeciego oka. Część z Was praktykuje już od miesiąca i na pewno rezultaty są zauważalne. Wkrótce do tych praktyk dodamy kolejne – dla czakry podstawy, czyli czakry mooladhara. Zanim jednak to nastąpi, każdy praktykujący musi orientować się czym jest czakra podstawy i rozumieć procesy, które mogą się pojawić podczas praktyki. Ciąg dalszy poniżej

Subskrybuj, by być na bieżąco z praktykami budzenia czakr. Kolejność i regularność praktykowania ma znaczenie.

[optin-cat id=1247]

W Sanskrycie  moola znaczy korzeń lub podstawa (fundament). To właśnie jest dokładne określenie czym czakra podstawy – mooladhara – jest w istocie. To podstawa wszelkiego istnienia w formie fizycznej. Poprzez tę czakrę manifestuje się wszystko, co widzialne i materialne.

W naukach Tantry Kundalini, czakra podstawy jest siedzibą energii kundalini. Podstawą, z której wyrasta możliwość wyższej samorealizacji. Energia, która znajduje się w tym miejscu jest przedstawiana symbolicznie pod postacią zwiniętego węża. Obudzona, podąża kanałem centralnym wzdłuż kręgosłupa, aż do 7 czakry – czakry korony. Osiągając ten punkt, jednostka dostępuje pełnego przebudzenia.

Zmysł związany z czakrą podstawy to węch. To w tym miejscu manifestują się moce umysłowe związane z węchem. Budzenie czakry podstawy jest często związane ze swędzeniem w okolicy kości ogonowej lub odbytu. Może też być odczuwany przez praktykującego silny nieprzyjemny zapach.

Czakra podstawy – umiejscowienie

Punkt, w którym znajduje się mooladhara:

  • u mężczyzn: w kroczu, pomiędzy jądrami a odbytem, ok. 3 cm wgłąb miednicy
  • u kobiet: na tylnej ścianie szyjki macicy

W miejscu, w którym znajduje się splot nerwów, bezpośrednio odpowiedzialny za doznania zmysłowe. Wiele osób czuje się zawstydzonych i nie chce przyjąć, że święta energia ma swoją siedzibę w „nieczystym”, seksualnym obszarze. Jednak okazuje się, że maleńki gruczoł w rejonie czakry podstawy zawiera w sobie nieskończoną energię i wiele doświadczeń psychicznych i duchowych pochodzi właśnie z tego miejsca.

Symbolika

Mooladhara jest najczęściej przedstwiana jako czteropłatkowy lotos. Bez zagłębiania się w szczegóły, w tym miejscu znajduje się energia symbolicznie przedstawiana w postaci węża, tzw. mahakala. Mahakala oznacza nieskończony czas. U większości ludzi energia kundalini pozostaje uśpiona. W stanie obudzenia reprezentuje duchowy potencjał, moce psychiczne, ale gdy jest uśpiona, wspiera naszą podstawową, opartą na instynktach egzystencję.

Równoważenie kanałów energetycznych

Trzy główne kanały w ciele człowieka rozpoczynają się właśnie w pierwszej czakrze, mooladhara. Stąd energia płynie wzdłuż kręgosłupa ku górze. Nie jest łatwo utrzymać w tym miejscu balans między prawym i lewym kanałem – wytworzenie takiego balansu jest zwykle krótkotrwałe. Jednak często wystarczy to, aby wyzwolić lekkie obudzenie energii, w którym podnosi się ona do drugiej lub trzeciej czakry, po czym ponownie opada do czakry pierwszej.

Dlatego praktyki hata yogi mają znaczenie (w szczególności praktyki pranayamy), ponieważ wyrównują one przepływ energii prawego i lewego kanału. Stabilizują równowagę między siłami witalnymi prawego kanału i siłami mentalnymi lewego. Kiedy tylko równowaga ta zostanie utrzymana, kundalini może popłynąć, usuwając wszelkie przeszkody, aż do miejsca docelowego, czyli czakry korony na czubku głowy.

Więcej o kanałach energetycznych i ich równoważeniu dowiesz się z TEGO artykułu

Czakra podstawy i ekspresja seksualna

Ekspresja seksualna u ludzi, u których czakra podstawy nie została obudzona, opiera się przede wszystkim o dwa cele: rozmnażanie lub/i zaspokojenie przyjemności. Niektórzy praktykują seks z innych powodów – celem jest otwarcie drzwi do oświecenia. Interesuje ich jedynie wywołanie doświadczenia i uwznioślenie go. Poprzez doświadczenie seksualne otwierają wyższe centra energetyczne.

Nie chodzi o to, aby porzucać swoją seksualność i sam akt seksu. Joga nie na tym polega. Gdyby tak było, należałoby porzucić także jedzenie i sen. To wszystko są podstawowe potrzeby ciała. W czakrze podstawy swoje miejsce mają także pierwotne emocje, jak wstyd, kompleksy, i wszystko, co związane ze śmiercią. Dlatego tak często seks i śmierć są uznawane za elementy, które doprowadzają do transformacji świadomości.

Nie chodzi o to, by walczyć ze sobą i ze swoją potrzebą seksu. Sama ta potrzeba przekształca się i uwzniośla, gdy medytujesz nad czakrą podstawy. Kiedy ona się przebudzi, umysł staje się wolny od instynktów, bez potrzeby walki czy odrzucania.

Inne możliwe doświadczenia i jak sobie z nimi radzić

W okresie, gdy medytujemy nad czakrą podstawy, mogą pojawiać się następujące zjawiska:

  • Astralna lewitacja – uczucie unoszenia się, lewitowania (na poziomie ciała astralnego, a nie przemieszczenia fizycznego ciała). Energia próbuje oddzielić się od aspektu fizycznego i tego rodzaju doznania występują. Niektórym znane jako OOBE i projekcja astralna, jednak czasmi jedynie na poziomie odczuć i doznań.
  • jasnowidzenie, jasnosłyszenie
  • uczucie ruchu, mrowienia, ciepła w okolicy kości ogonowej
  • czasami uczucie podniesienia się energii aż do splotu słonecznego, jednak do głowy dociera tylko niewielka ilość energii, po czym opada. W takiej sytuacji nie poddawaj się i dalej praktykuj. Aż kundalini obudzi się – wówczas przeszkody na poziomie splotu słonecznego będą bez znaczenia dla tego strumienia energii.
  • pojawianie się pierwotnych emocji i instynktów – w szczególności emocji wypartych. Jednego dnia możesz być spokojny, drugiego będą Tobą targać silne emocje. Raz będziesz gadatliwy, raz cichy. Dobrze jest mieć w tym czasie wsparcie guru lub nauczyciela, który pomoże przetrwać ten czas i rozjaśnić sytuację. To, co przechodzisz, to nie jest upadek, ani porażka. To istotna część duchowego życia i katalizator rozwoju. Te eksplozje są do przejścia.
  • Mooladhara jest jedną z najciekawszych i najważniejszych czakr do budzenia, a jednocześnie najbardziej przeszkadzająca. Wiele niechcianych lub nieprzyjemnych zjawisk/emocji/spostrzeżeń/reakcji może się pojawić, dlatego tak ważne jest, aby praktykować budzenie czakry podstawy wraz z praktykami dla 3 oka. Mentalny wgląd wywołany praktykami dla 3 oka pomaga zyskać świadomość i dać sobie radę ze zjawiskami związanymi z budzeniem mooladhary. W bardziej obiektywny sposób, z większym zrozumieniem. Te praktyki sprawiają, że cały proces będzie mniej rozpraszający i traumatyczny.

Już w kolejnym artykule poznasz konkretne praktyki budzenia czakry podstawy. Subskrybuj, by dostać informację, gdy tylko artykuł się pojawi.

Bibliografia:

Saraswati, S.S., „Kundalini Tantra” Thomson Press (India) Limited,  New Delhi 2013,.

Motoyama, H. „A psychoshysiological study of yoga” Instit. for Religious Psychol., Tokyo, 1976

Polub moją stronę by odkrywać tajemnice umysłu i wprowadzać zmiany każdego dnia

 

No Comments

Add your comment

Wykorzystujemy ciasteczka
Nota prawna
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ