Wrocław, ul. Purkyniego 1/114 koło Galerii Dominikańskiej
+48604611102
psychologplus.pl@gmail.com

Umysł, jak bezchmurne niebo

Psychologia. Mindfulness. Coaching. Terapia

Umysł, jak bezchmurne niebo

Wpatruj się w ten obrazek przez kilka minut i sprawdź, co się w Tobie zmieniło

Patrzenie na bezchmurne niebo i skupienie jedynie na nim, to medytacja, która wycisza, rozjaśnia postrzeganie i uspokaja. Dzięki wpatrywaniu się w bezchmurne niebo lub powyższy obrazek, jednocześnie utrzymując świadomość tego, że Twój umysł jest tak samo czysty, jasny i przejrzysty, możesz doświadczyć głębokich aspektów siebie, na które na co dzień nie zwracasz uwagi.

Patrz na bezchmurne niebo i obserwuj umysł

Na chwilę wyłącz umysł, by zobaczyć, co się pojawia. Wpatruj się przez kilka minut w powyższy obrazek. Wiele rozpoznań i myśli, na które nigdy byś nie wpadł, może przyjść do Ciebie tylko poprzez wpatrywanie się w ten obrazek. Podczas patrzenia, nie podążaj za żadną myślą, niech się pojawiają i znikają, a ty wpatruj się, podtrzymując jedynie świadomość, że tak samo czysty i klarowny jest Twój umysł.

Gdy zaproponowałam ludziom to ćwiczenie, szybko dostałam od nich odpowiedzi, co się zmieniło.

„poczułam swoją siłę”

„jasno zobaczyłem, co powinienem zrobić”

„odczułem spokój”

To wskazuje, że dzięki tej medytacji łączymy się z głębokimi aspektami nas samych.

Odpowiedzi „z góry”

Wpatrując się w bezchmurne niebo i pozwalając sobie nie myśleć o niczym – łączymy się z wyższą częścią siebie. Stajemy się otwarci na informacje płynące z wnętrza, nie tylko z „zahukanej” i „zabieganej”, emocjonalnej i mentalnej części nas. Gdy uspokaja się bieganina, wyciszone są nasze lęki i z otwartością oczekujemy rozjaśnienia sytuacji – odpowiedzi przychodzą. Nie pochodzą one z lęków i emocji, ale z tej części nas, której warto dać się prowadzić. Niektórzy mówią, że dostają odpowiedzi „z góry”. Jakkolwiek tego nie nazwiesz, wyłaniają się one dzięki Twojemu klarownemu postrzeganiu.

Jeśli chcesz postrzegać jasno – rób to ćwiczenie przez kilka minut codziennie. Jeśli masz czas, możesz dłużej, pamiętając, by wpatrywać się rozluźnionym wzrokiem, nie podążać za żadną myślą, ani nie walczyć, cokolwiek się pojawia. Twój umysł jest jak niebo – myśli nie mają dla niego znaczenia, więc każda myśl w tej chwili może być odpuszczona. Po prostu patrz uważnie.

[optin-cat id=1247]

Buddyzm, medytacja i czyste niebo

W niektórych odłamach buddyzmu jedną z zalecanych praktyk jest wpatrywanie się w bezchmurne niebo, utrzymując świadomość, że twój prawdziwy umysł jest tak samo czysty. Poprzez stosowanie tej praktyki jesteś w stanie doświadczyć tego, co na Wschodzie nazywane jest prawdziwą naturą umysłu. Umysł, tak naprawdę w swojej naturze jest niczym nieskażony, jasny i klarowny. Żadna myśl, nie może mu zrobić krzywdy, bo myśli są jak chmury. Kiedy pojawiają się na niebie, po prostu przepływają w tej przestrzeni, jednak samo niebo, nic na tym nie traci, ani nie zyskuje. Medytacja i technika uważności stosowana w psychoterapii, ma za zadanie zdystansować Cię do myśli. One nie mają znaczenia, bo pierwotne doświadczenie jest czyste i niczym niezmącone, niezależnie od tego jakie myśli (a za nimi emocje) się pojawiają.

Co blokuje jasne postrzeganie?

Największą trudnością, by zacząć jasno i klarownie postrzegać jest przekonanie o tym, ze myśli są prawdziwe. Kiedy pojawia się myśl „coś mi grozi”, wierząc w nią, od razu szukamy, jak się uchronić przed niebezpieczeństwem. Jednak rzadko poddajemy w wątpliwość samą myśl, nawet nie przyjdzie nam do głowy, by sprawdzić, czy jest prawdziwa i czy niebezpieczeństwo jest realne. W ten sposób mnóstwo codziennych myśli kłębi się w naszych głowach. Poszukiwanie, kompulsywne reagowanie, bieganie od myśli do myśli, poddawanie się zmartwieniom i tak dalej.

Mając taki chaos w głowie, łapiemy się każdej napotkanej myśli, zmartwienia, pomysłu. „A co jeśli…” i już zaczynamy analizować, biorąc pod uwagę nieskończony ogrom możliwości i potencjalnych scenariuszy. Jednak, jeśli otworzymy się na jasne i klarowne postrzeganie, nie potrzebujemy analizować wszystkiego. Po prostu zaczynamy „widzieć” co warto, a czego nie, co w danym momencie jest najbardziej prawdopodobne i wiele rzeczy staje się zwyczajnie „jasne”. To oszczędza wiele energii, które możesz przeznaczyć na bardziej konstruktywne rzeczy niż myślenie w kółko o tym samym 🙂

Dobrego dnia.

Jakie są Twoje spostrzeżenia? Skomentuj 🙂

Podoba Ci się ten wpis? Subskrybuj, by dostawać powiadomienia o nowych wpisach. Ślę dobrą energię dla wszystkich obserwujących i zaangażowanych 🙂

Podoba Ci się ten wpis? Kliknij Lubię to by obserwować stronę na FB „Odkrywaj Tajemnice Ciała i Umysłu” i wiedzieć więcej.

Polub moją stronę by odkrywać tajemnice umysłu i wprowadzać zmiany każdego dnia

 

No Comments

Add your comment

Wykorzystujemy ciasteczka
Nota prawna
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ