Sadhguru. Inżynieria wnętrza.
Dziś wrzucam dla Was trochę inspirujących cytatów i fragmentów książki Sadhguru „Inżynieria wnętrza”. Ten człowiek wie, co mówi 🙂 Jego wykłady znajdziecie łatwo na You Tubie. Zachęcam by się zapoznać z tą niesamowitą postacią.
Sadhguru jest joginem, który dzieli się ze współczasnym światem swoimi rozpoznaniami i praktyką jogi w najwyższej postaci – zjednoczenia ze wszystkim, co istnieje. Jego doświadczenia i nauki wykraczają daleko poza ego, a jednak potrafi przemawiać do milionów ludzi na całym świecie. Do ludzi na każdym poziomie rozwoju świadomości. Na pewno znajdziesz coś dla siebie w jego wypowiedziach i wskazówkach.
Ciało. Sadhguru. Inżynieria wnętrza
„Zmysły postrzegania mają swoje ograniczenia. Postrzegają tylko to, co fizyczne. Jeśli będziesz odbierać świat jedynie przez pięć zmysłów, to w sposób naturalny ograniczysz swoje życie do fizyczności.Co więcej, zmysły mogą coś postrzegać jedynie w relacji do czegoś innego. Gdy dotykam metalowego przedmiotu i czuję chłód, to tylko dlatego, że moje ciało ma wyższą temperaturę. Jeżeli obniżyłbym temperaturę ciała i ponownie dotknął przedmiotu, to wydałby mi się ciepły.
Percepcja zmysłowa na pewno jest wspaniałym narzędziem służącym przetrwaniu. Zmysły postrzegania włączają się w chwili twoich narodzin, ponieważ są niezbędne, by przetrwać w świecie zewnętrznym. Ale nie wystarczą one, jeśli szukasz czegoś więcej niż tylko przetrwania. Dają zniekształcone wrażenie rzeczywistości, ze względu na całkowitą relatywność postrzegania zmysłowego.
Jeśli naprawdę interesuje cię życie w całej swojej głębi i w pełnym wymiarze, to musisz spoglądać ku wnętrzu, a nie na zewnątrz. Dlaczego? Ponieważ podstawowa natura życia nie kryje się w fizycznej lub psychicznej ekspresji ciała i umysłu, ale w ich źródle. Jednak patrzenie do wewnątrz nie jest łatwe. Wymaga od ciebie pracy, ponieważ nie posiadasz jeszcze persepcyjnych mechanizmów, które temu służą. Na tym polega kłopotliwa sytuacja człowieka: rzeczywista siedziba twojego doświadczenia jest w tobie, ale percepcja kieruje cię całkowicie na zewnątrz.”
Sadhguru. Inżynieria wnętrza.
Może Cię zainteresować: „Intuicja i jasność umysłu. Otwórz się na informacje i odkryj flow”
[optin-cat id=1247]
Umysł. Sadhguru Inżynieria wnętrza
Sadhguru w Inżynierii wnętrza porusza także tematykę umysłu.
„Nie sposób przetrwać na tej planecie bez logicznego myślenia. Ale jednocześnie nadmiar logiki jest samobójstwem. Powiedzmy, że budzisz się rano i myślisz w stu procentach logicznie. Nie masz w głowie wschodu słońca, ptaków na niebie, twarzy dziecka, kwiatów kwitnących w ogrodzie. Po prostu myślisz logicznie.
Teraz musisz wstać, pójść do toalety, umyć zęby, jeść, pracować, jeść, spać. Jutro rano to samo od nowa. Musisz to robić przez następne trzydzieści, czterdzieści lub pięćdziesiąt lat. Jeśli myślisz w stu procentach logicznie, to nie ma powodu abyś żył!
Kiedyś w Nowym Jorku pewien mężczyzna wracał późno z pracy. Nagle wpadł na romantyczny pomysł. Kupił w kwiaciarni ogromny bukiet czerwonych róż, poszedł do domu i zapukał do drzwi. Otworzyła mu żona.
Spojrzała na niego i zaczęła wrzeszczeć: – Dzisiaj miałam straszny dzień. Kran przecieka, piwnica jest zalana, dzieci obrzucały się jedzeniem, a ja musiałam wszystko sprzątać, pies zwymiotował, moja mama nie czuje się dobrze, a ty masz czelność wracać do domu po pijanemu!
A więc jeśli myślisz w stu procentach logicznie, to naprawdę nie masz przed sobą możliwości życia! Chwile ekstremalnej logiki to przebłyski samobójstwa. Twoje życie będzie piękne tylko wówczas, jeśli wiesz kiedy warto używać logiki, a kiedy musisz wyjść poza nią.
Sadhguru. Inżynieria wnętrza.
Chcesz głębiej i bardziej uważnie doświadczać życia? Zapisz się do grupy medytacyjnej. Pół godziny medytacji uważności.
Energia. Sadhguru. Inżynieria wnętrza.
„Czakry to siedem rożnych wymiarów, w których wyrażają się twoje energie. Wewnętrzna doświadczenia – gniew, przygnębienie, spokój, radość, ekstaza – to różne poziomy energii życiowych. Jeśli energie promieniują głównie przez mooladharę (pierwsza czakra), wówczas w życiu dominuje jedzenie i sen. Jeśli twoją najaktywniejszą czakrą jest (druga) swadhisana, to życie zdominowane jest przez przyjemność, co znaczy, że na wiele sposobów cieszysz się fizyczną rzeczywistością. Manipuraka, jako energetyczna dominanta sprawia, że jesteś człowiekiem czynu i możesz wiele w życiu osiągnąć. Jeśli jest nią anahata – jesteś bardzo twórczą osobą, a jeśli visuddhi – możesz się rozwinąć jako wielka indywidualność. Wzmożona energetyczna aktywność adżni doprowadzi cię do spełnienia intelektualnego. Takie spełnienie może zaowocować pewnym spokojem i stabilnością, niezależnie od tego, co dzieje się poza tobą.
Mówimy tylko o różnych poziomach intensywności. Osoba szukająca przyjemności żyje intensywniej niż ktoś, kto w życiu tylko je i śpi. Z kolei życie osoby, która chce coś zapoczątkować w świecie, jest o wiele bardziej intensywne niż egzystencja poszukiwacza przyjemności.”
Sadhguru. Inżynieria wnętrza.
Jeśli chcesz poznać potężne praktyki jogiczne, rozwijające każdą z poszczególnych czakr, może cię zainteresować artykuł: Budzenie Kundalini – Jak praktykować?
W książce znajdziesz też wiele praktycznych porad i ćwiczeń do zastosowania w codziennym życiu, rozwijających uważność. Przyjemnej lektury 🙂
Jeśli czytałeś, podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach poniżej.
No Comments