Wrocław, ul. Purkyniego 1/114 koło Galerii Dominikańskiej
+48604611102
psychologplus.pl@gmail.com

Porzuć uczucie samotności. Zacznij stwarzać nową rzeczywistość.

Psychologia. Mindfulness. Coaching. Terapia

Porzuć uczucie samotności. Zacznij stwarzać nową rzeczywistość.

W poprzednim artykule pt: „Samotność. W jaki sposób ją tworzymy i podtrzymujemy” przedstawione zostały podstawowe przyczyny doświadczania uczucia osamotnienia i wyjaśnione warunki, które podtrzymują to uczucie. Jeśli przyswoiłeś sobie treści poprzedniego artykułu, na pewno rozumiesz w jaki sposób kreujesz swoją rzeczywistość poprzez podtrzymywanie pewnych przekonań i stosowanie filtrów opartych o poprzednie doświadczenia. Jeśli jeszcze nie wiesz o czym mowa, możesz przeczytać artykuł TUTAJ . Na pewno pomoże Ci zrozumieć co robisz i po co podczas wykonywania kolejnych ćwiczeń.

Rozpoznawanie myśli i przekonań

Na początek wykonamy pracę na poziomie mentalnym – poprzez rozpoznanie w jakich sytuacjach pojawiają się jakie myśli i emocje. Uświadomisz sobie także jak w wyniku tych myśli i emocji się zachowujesz i jak reaguje na to zachowanie otoczenie. Czyli zaobserwujesz jak realnie wpływasz na to, co dzieje się wokół Ciebie.

Odkryj swoje przekonania, które podtrzymują Twoje uczucie samotności. Aby je znaleźć, codziennie przez najbliższy tydzień wypełniaj poniższą tabelkę w sytuacjach, w których czujesz osamotnienie /poniżej w tabelce są przykładowe sytuacje, Ty opisz takie, które naprawdę Ci się przydarzyły danego dnia/.

Ważne, by wychwycić myśl jaka się pojawia w tej sytuacji, nazwać co się czuje w związku z tą myślą i jakie zachowania w konsekwencji tych myśli i emocji podejmujesz. W ten sposób uświadamiasz sobie jakie myśli wywołują natychmiastowo uczucie samotności, w jakich sytuacjach, jakie inne emocje towarzyszą Ci w związku z myślą automatyczną i jak się wtedy zachowujesz. Wówczas lepiej rozumiesz skąd biorą się takie a nie inne zachowania wobec siebie i innych i widzisz jak wpływasz na otoczenie tym zachowaniem.

Sytuacja Myśl Emocja Zachowanie
Przyjaciel nie zadzwonił, a obiecał 1.Nie zależy mu na mnie, 2. ma mnie gdzieś, 3. wszystko jest dla niego ważne tylko nie ja Złość, irytacja, rozczarowanie, osamotnienie Obrażam się, decyduję się żeby się do niego nie odzywać
Dziś była impreza po zajęciach i nikt mnie na nią nie zaprosił 1.Nikomu nie zależy, żebym spędzała z nim czas, 2. nikt mnie nie potrzebuje, żeby się dobrze bawić 3.mogłoby mnie wcale nie być Smutek, osamotnienie, rozpacz Udaję, że mnie nie ma, nie wracam do tematu, odsuwam się od nich

Weryfikowanie i przekształcanie myśli i przekonań

Zastanów się jak zachowywałby się ktoś, kto nie miałby w danej sytuacji takiej właśnie myśli, tylko inną. Jak inaczej mógłby zinterpretować daną sytuację ktoś, kto jest pewny siebie, albo ktoś, kto cieszy się życiem? A jak ktoś, kto ma wokół siebie bliskich i wie, że zawsze może liczyć na czyjeś wsparcie? Poeksperymentuj, aby zobaczyć, że interpretacja sytuacji zależy od punktu patrzenia, podejścia osoby, która w tej sytuacji się znajduje.

A jak Ty mógłbyś inaczej zinterpretować tę sytuację? Co innego, równie prawdopodobnego mógłbyś pomyśleć o całym zajściu/zdarzeniu? Znajdź kilka alternatywnych wyjaśnień, a nawet kilkanaście, na szybko bez zastanawiania się. Dopiero potem wybierz z tej listy takie, które przemawia do Ciebie i możesz uznać za prawdopodobne.

Pobaw się tymi myślami, zdystansuj się do nich i poeksperymentuj kreatywnie. Aby trochę poruszyć swoje sztywne schematy. O czym jeszcze świadczy dana sytuacja niż tylko to, co sobie pomyślałeś?

Więcej dowiesz się o weryfikowaniu, a następnie przekształcaniu swoich automatycznych myśli i przekonań z artykułu: „Przekonania – jak zmienić myślenie?”.  Tam jest kompletny program „krok po kroku”. Uzupełniające i motywujące informacje na ten temat również na Instagramie. (program zmiana przekonań: 5 kroków).

Zmieniając myśli, zmienisz emocje. To pierwsza ważna zmiana. Na poziomie mentalnym i emocjonalnym, co ostatecznie zmienia zachowanie. Po wykonaniu pracy z przekonaniami wejdziemy głębiej w obszar emocji oraz energetyczny, aby jeszcze bardziej świadomie wpływać na swoją rzeczywistość i tworzyć świat, w którym samotność przestanie być tak dominująca jak jest dla Ciebie obecnie. Już rozpocząłeś swoją drogę czytając ten artykuł.

Kliknij poniżej  lubię to!, aby w aktualnościach na Facebooku widzieć jakie nowe kroki, metody, podejścia warto wykorzystać w pracy nad sobą i w zmianie swojego życia, jaka już się w Tobie rozpoczęła 🙂

Bądź na bieżąco, klikając Lubię to!, trzymam kciuki, aby Twoja praca nad sobą była owocna i przyniosła oczekiwane zmiany 🙂

Polub moją stronę by odkrywać tajemnice umysłu i wprowadzać zmiany każdego dnia

No Comments

Add your comment

Wykorzystujemy ciasteczka
Nota prawna
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ