Wrocław, ul. Purkyniego 1/114
+48604611102
psychologplus.pl@gmail.com

Jak działać bardziej efektywnie robiąc mniej?

Mindfulness. Medytacja. Przemiana Świadomości. Psycholog Wrocław. Psycholog Online.

Jak działać bardziej efektywnie robiąc mniej?

Każdy z nas chce działać efektywnie. Bywamy zabiegani, pełni myśli, planów i dążeń. Po co to wszystko? Aby realizować cele i żyć na wyższym poziomie (dla każdego wyższy poziom oznacza co innego). Ale czy naprawdę musimy robić AŻ tyle? Jak działać bardziej efektywnie robiąc mniej – dowiesz się z tego artykułu.

Żyjemy każdego dnia, a nie tylko od czasu do czasu, gdy coś osiągniemy

Pozwalając sobie na poczucie satysfakcji i spełnienia dopiero po zrealizowaniu jakiegoś celu, czujemy pozytywny stan przez krótką chwilę. Potem znów pojawia się napięcie i uczucie braku, aż osiągniemy kolejny cel. A zatem jakość życia wcale się nie podnosi. Bo co Ci po tym, że masz więcej wygód skoro odczuwasz coraz większe napięcie? A w okresach pomiędzy osiągnięciami wcale się nie cieszysz? Warunkujesz w ten sposób umysł na skupienie na braku zadowolenia. Osiągnięcia nie dają wówczas oczekiwanego rezultatu. Bo doświadczenie codzienne to brak, napięcie i stres. A żyjemy kazdego dnia, a nie tylko od czasu do czasu gdy coś osiągamy.

Zobacz mój film pod tym linkiem: „żyjesz każdego dnia, a nie tylko wtedy, gdy osiągasz kolejny etap”

Dominika Suszyło – ZnanyLekarz.pl

Jak działać bardziej efektywnie robiąc mniej?

Aktywuj inne obszary mózgu

Zapraszam do drugiej części tego tematu w filmie „Im mniej, tym więcej. Aktywuj inne obszary mózgu, aby działać efektywniej”

Kiedy myślisz analitycznie, działasz, wykonujesz plan krok po kroku, wówczas pracuje głównie kora przedczołowa mózgu. Gdy dodasz do swojej pracy emocje (najlepiej te pozytywne), Twoja praca staje się jeszcze skuteczniejsza, bo angażujesz obszar limbiczny mózgu. Masz wówczas dostęp do innego rodzaju treści, pojawia się więcej inspiracji, jestes otwarty na nowe informacje, uruchamia się kreatywność i otwartość.

Dodaj emocje do swoich działań

Gdy jesteś na początku projektu…

W wielu kulturach dużą wagę przykłada się do czasu, który przeznaczamy na marzenia. Marzenia, bez planu – samo poświęcanie uwagi na to, jaki efekt chcesz uzyskać, bez planowania „jak to zrobić”. Po prostu cieszenie się rezulatem jakby już został osiągnięty. To aktywuje otwartość i kreatywność. Jest jak zabawa dziecka – bawimy się swoimi wyobrażeniami i puszczamy wodze fantazji. Najpierw tylko tyle, przez kilka dni. To ważny etap. Jeszcze przyjdzie czas na planowanie. Na początku istotne jest oddanie się marzeniom i CZUCIE ICH całym sobą. Taki element otwiera na stopniowe tworzenie się pewnego planu w głowie, ale dzieje się to spontanicznie, nie angażując analizy, ani racjonalnego podejścia. Taki plan będzie o wiele skuteczniejszy, niż gdyby był jedynie „wymyślony” za pomocą logiki. Na logikę jeszcze przyjdzie czas. Marzenia mogą być irracjonalne i to jest wskazane! Jak pewnie niektórzy z Was łatwo zauważą: ten etap jest wspaniałym dostrajaniem się do nurtu życia i wykorzystuje Prawo Przyciągania, co zapewnia większą skuteczność.

Gdy jesteś w trakcie codziennych zadań…

Jaki sens ma to, co robisz? Zatrzymuj się co jakiś czas, by poczuć PO CO robisz to, co robisz. Jest w tym pewien wyższy cel. Nie tylko „zyskanie większej liczby klientów” lub „sprzedanie czegoś”. Spójrz na te życiowe cele, które motywują Cię do tego, by zajmować się tym, czym się zajmujesz. Jaka jest Twoja motywacja? Może chcesz podzielić się sobą z innymi, aby było im lżej? Chcesz dać im jakąś wartość, by świat był lepszym miejscem? Może robisz to wszystko po to, aby Tobie żyło się przyjemniej? Abys mógł się rozwijać? Aby Twoje dzieci miały dobry start? Określ sens i poczuj go w każdym zadaniu, którego się podejmujesz. Nadaj znaczenie temu, co robisz. Wtedy, gdy masz poczucie sensu, nawet rutynowe, żmudne czynności stają się przyjemne. Gdy złapiesz się na mysli, że to wszystko nie ma sensu, przypomniej sobie, że to Ty nadajesz znaczenie i sens temu, co robisz. Nie jest on narzucony przej jakieś „odgórne prawo”.

Inna wartościowa metoda

Autohipnoza. Dzięki tej metodzie karmisz swoją podświadomość pozytywnymi treściami i wzbudzasz łatwiej emocje, które pomagają działać efektywnie. Pobierz bezpłatny „Przewodnik Autohipnozy” poniżej.

[optin-cat id=1247]

WYŁĄCZ myślenie

Mindfulness

To nie prawda, że „myślisz więc jesteś”. Ludzie, którzy doświadczyli stanu „niemyślenia” potwierdzą to jednogłośnie. Gdy NIE myślisz – tym bardziej JESTEŚ. Bo jesteś obecny w tym, co jest. Odsuwając na bok ciągłe rozmyślania, analizy, przeszłość i przyszłość, stopniowo, spontanicznie pojawia się coraz większa przejrzystość postrzegania. Kiedy po wyłączeniu myślenia na jakiś czas, na przykład po medytacji, powracamy do standardowego, codziennego, analitycznego sposobu korzystania z umysłu, odkrywamy, że nasze myślenie jest bardziej klarowne. Szybsze, jaśniejsze, łatwiej nam podejmować decyzje, „wiemy” w którą stronę iść, zyskujemy dostęp do intuicyjnej wiedzy i działamy sprawniej, nie rozdrabniamy się. Jak działać bardziej efektywnie robiąc mniej? Wyłączając myślenie wtedy, kiedy nie jest niezbędne! Medytacja i mindfulness to proste narzędzia, uczące nieangażowania się w potok myśli, wyciszające umysł i zatrzymujące myślenie. Wystarczy chwila zatrzymania, by odzyskać jasność postrzegania i działać sprawniej. Zapisz się na bezpłatne medytacje online https://grupa-medytacyjna-online.gr8.com/

Świat dookoła


Kiedy odcinasz się od codziennych obowiązków i dajesz sobie czas TYLKO na odpoczynek, np. przez cały weekend – otwierasz się na możliwości, które zaczynają „napływać” samoistnie (bo wtedy nie angażujesz jedynie myślenia analitycznego, otwierasz się). Poza Twoimi codziennymi, rutynowymi czynnościami istnieje coś więcej. Nie tylko robienie i robienie ma sens. Poza pracą nad osiąganiem swoich celów, istnieje świat dookoła. Odpoczynek, rozrywka, natura, inni ludzie, hobby, ruch. Zajmij umysł czymś innym, aby dać sobie przestrzeń i otworzyć się na możliwości, których nie brałeś pod uwagę. Nie masz pojęcia, co świat ma Ci do zaoferowania, kiedy idziesz przed siebie z klapkami na oczach. Nie dostrzegając możliwości, nie wykorzystujac okoliczności. Odpuść sobie pędzenie za czymś, a naturalnie, samoistnie rozpoznasz jak działać bardziej efektywnie robiąc mniej, w tej branży i temacie, który jest dla Ciebie ważny. Odpowiedzi przychodzą nie tylko w trakcie, gdy myślisz w kółko o danym zagadnieniu. Powiem więcej: przychodzą właśnie wtedy, kiedy o nim NIE myslisz aktywnie, tylko zajmujesz głowę innymi rzeczami. Odpocznij od tematu, który Cię nurtuje.

Upraszczanie

Wszystko, co robimy wydaje się ważne. Zawsze mnie to bawi, gdy widzę, jak łapię się gonitwy w codziennym życiu, uważając, że wszystko jest niezbędne i musi zostać zrobione teraz, natychmiast. Taka postawa sprawia, że przestaję dostrzegać to, co naprawde jest istotne i mylę żeczy ważne i nieważne ze sobą. Zdarza Ci sie podobnie? Pojawia się więcej napięć i frustracji niż poczucia spełnienia i zadowolenia. Koniec końców muszę pędzić jeszcze bardziej, aby nadgonić swoje niespełnione oczekiwania. Bo przecież, jeśli czegoś nie zrobię, to świat się zawali!

Nie, świat się nie zawali. Świat sobie świetnie radzi i bez mojej gonitwy, nadgorliwości i prób zmieniania wszystkiego za wszelką cenę. Jestem w gorącej wodzie kąpana i lubię mieć wszystko „na już”. Ale nie tędy droga. Jeśli miewasz podobnie, polecam częściej się zatrzymywać. Wtedy otwierasz oczy na możliwości, zamiast zamykać się na swojej „jedynej słusznej” metodzie osiągnięcia celu. Powracaj często do swojego rozpoznania sensu. Po co to wszystko robisz, w jakim celu, jaki to ma sens i znaczenie dla Twojego życia, co zostało opisane wyżej. Wtedy odnajdujesz swoje miejsce w świecie i robisz to, co potrzebne.

Czy to, co robisz jest zgodne z TWOIMI wartościami?

Polecam także zweryfikować swoje codzienne zadania. Które z nich naprawdę są zgodne z Tobą i Twoimi wartościami? Zadaj sobie pytanie, czy dana czynność jest zgodna z Tobą, czy może tylko z jakimiś konwenansami. Jesli odpowiadając sobie na pytanie: „po co to robię?” odpowiedź brzmi: „bo tak trzeba” albo „tak się powinno”, to z dużym prawdopodobieństwem nie jest istotne dla Twojego poczucia szczęścia.

Podziel swoje codzienne zadania na ważne i pilne; ważne i niepilne; nieważne i pilne; nieważne niepilne. Według poniższej tabeli.


WażneNieważne
Pilne




Niepilne




Jeśli prawie wszystko masz w rubryce Ważne i pilne, cos jest nie tak. Przeanalizuj swoje wartości i co naprawdę jest dla Ciebie ważne w życiu. Wycisz umysł, wyłącz myślenie, pozwól sobie otworzyć się na możliwości. A następnie przesuń część rzeczy do innych rubryk. To Ty decydujesz co jest tak naprawdę ważne, a co nie.

Żyjesz każdego dnia, dlatego zadbaj o to, aby każdy dzień miał znaczenie w Twoim wewnętrznym doświadczaniu spełnienia i zadowolenia. Nie czekaj na kolejne osiągnięcia, możesz być szczęśliwy już teraz. Wtedy osiągnięcia będą bardziej satysfakcjonujące. Dołączaj do swoich codziennych zajęć pozytywne emocje, pozwalaj sobie na marzenia. Miej stale z tyłu głowy swoje wartości i kieruj się nimi. To pomaga wybierać te zadania, które są naprawdę potrzebne, zamiast rozdrabniać się na to, co nieistotne dla Ciebie. Rozróżniaj jakie są Twoje wartości, a jakie przejęte z zewnątrz. Częściej wyłączaj myślenie analityczne, aby zyskać większą klarowność odnośnie swoich decyzji i organizacji czasu. Robiąc to wszystko, będziesz działać bardziej efektywnie 🙂

Polub moją stronę by odkrywać tajemnice umysłu i wprowadzać zmiany każdego dnia

No Comments

Add your comment

Wykorzystujemy ciasteczka
Nota prawna
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ