Wrocław, ul. Purkyniego 1/114 koło Galerii Dominikańskiej
+48604611102
psychologplus.pl@gmail.com

Przekonania – jak zmienić myślenie?

Psychologia. Mindfulness. Coaching. Terapia

Przekonania – jak zmienić myślenie?

Przekonania o sobie i świecie mają wpływ na nas i rzeczywistość, którą tworzymy. Poniżej przedstawiam instrukcję jak zmienić myślenie w kilku krokach. To jest niezaprzeczalnie skuteczna metoda – od Ciebie zależy w jakim stopniu i jak rzetelnie ją wykorzystasz.

Chcesz zmienić swoje życie? Zmień myślenie!

Podtrzymując pewne przekonania i nieświadomie, regularnie mówiąc sobie „jak wygląda świat” – ten świat tak zaczyna wyglądać. Na przykład, jeśli mówisz sobie wielokrotnie w ciągu dnia „nic mi się nie udaje” – to jak myślisz, jak wpłynie to na Twoje postrzeganie siebie i świata za kilka lat?

Pamiętaj, że to o czym myślisz świadomie lub nieświadomie kreuje Twoją rzeczywistość

Jak to możliwe, że myśli kreują rzeczywistość? Bardzo prosto: postrzegasz świat przez pewne filtry, określasz jaki jesteś i jaki jest świat/ludzie dookoła, na podstawie doświadczeń, wybiórczych faktów, nawykowych tendencji. Dlatego obraz świata i siebie zawsze jest nieco zniekształcony. Zmieniając myślenie o sobie i świecie, zaczynasz inaczej postrzegać, a to sprawia, że zaczynasz inaczej się zachowywać. Co za tym idzie? Wchodzisz w innego rodzaju sytuacje, wybierasz innych ludzi, doświadczasz innych okoliczności. Chcesz zmienić swoje życie? – Zmień myślenie!

MYŚL/PRZEKONANIE >  EMOCJA > ZACHOWANIE > ODPOWIEDŹ ŚWIATA NA TO ZACHOWANIE

Jak zmienić myślenie? Myśli automatyczne i przekonania

Przekonania mogą nie być świadome. W psychologii behawioralnej istnieje takie pojęcie, jak „myśl automatyczna”. Wyobraź sobie jakąś okoliczność, w której się znajdujesz. Np. obok Ciebie szczeka pies.To, co czujesz w tej sytuacji zależy od Twojej interpretacji jej. Jeśli uznasz, że pies jest do Ciebie wrogo nastawiony, najprawdopodobniej odczujesz strach. Jak zatem się zachowasz? Albo będziesz walczył albo uciekał. Jeśli jednak zinterpretujesz, że pies szczeka, bo jest przywiązany pod sklepem i czeka na swojego pana, być może odczujesz współczucie wobec tego psa, a zachowaniem będzie pogłaskanie go. Możesz także poczuć się zirytowany szczekaniem, na przykład dlatego, że myśl automatyczna, jaka się pojawia brzmi: „co za niewychowany pies. Ludzie nie powinni mieć psów kiedy nie umieją ich wychować”, w związku z czym zachowaniem będzie nerwowe zapalenie papierosa lub klnięcie pod nosem. Zauważ, że w tej samej sytuacji każdy człowiek może zareagować inaczej. Dlaczego? Bo odczuje inne emocje. A dlaczego odczuje inne emocje? Bo w odmienny sposób zinterpretował daną okoliczność. Zatem żeby zmienić swoje emocje, a co za tym idzie – zmienić zachowanie, na samym początku trzeba zmienić swoją myśl automatyczną/ przekonanie.

ZDARZENIE → MYŚL AUTOMATYCZNA (INTERPRETACJA ZDARZENIA) → EMOCJA → ZACHOWANIE

Jak zmienić myślenie krok po kroku

Poniżej podaję krok po kroku metodę jak zmienić swoje przekonania i myśli automatycznyczne.

Rozpatrzymy to na przykładzie typowych przekonań jakie pojawiają się wśród Polaków na emigracji

  1. Zaobserwuj jaka myśl blokuje Cię przed wykonaniem działania. Pamiętaj, że myśli automatyczne często są trudno wychwytywalne, więc skup się, gdy coś poczujesz i poszukaj uważnie jaka myśl wywołała daną emocję. Następnie sformułuj ją w jedno zdanie. np. „jestem sam, w obcym kraju i przez to mam gorzej niż inni”

  2. Kiedy już ją rozpoznasz i ujmiesz w jedno esencjonalne zdanie, podyskutuj z tą myślą. Sprawdź, czy rzeczywiście tak jest naprawdę. Spróbuj ją podważyć, poszukaj argumentów na to, że właśnie jest na odwrót niż myślisz. Nie dlatego, żeby się oszukiwać, tylko po to by zweryfikować. Umysł myśli tendencyjnie, naciąga fakty i sztywno trzyma się raz ustanowionych przekonań. Takie uproszczone postrzeganie i myślenie na co dzień jest użyteczne ale nie w każdej sytuacji prawdziwe.
  3. Następnie sformułuj nowe przekonanie. Po co ograniczać się przekonaniami, które tylko Cię blokują, a w rzeczywistości są nieprawdziwe?np. „jestem sam, w obcym kraju i przez to mam gorzej niż inni”: To przekonanie składa się z dwóch członów: „jestem tu sam” oraz „mam gorzej niż inni”

    Skoncentrujmy się najpierw na pierwszej części:

    -czy to rzeczywiście prawda że jestem tu sam? /Umysł odpowie Ci na pewno, że tak, ale nie daj się zwieść Może się okazać, że może przyjechałeś sam, ale już zdążyłeś poznać kilku miejscowych, nawet jeśli jest to tylko właściciel mieszkania, które wynajmujesz lub ekspedientka. Od każdego możesz liczyć na jakąś formę pomocy: jeden coś doradzi, inny coś zaoferuje – pozwól sobie by pytać. Kolejna rzecz: zawsze możesz zadzwonić do przyjaciół czy rodziny jeśli takich masz w Polsce. Teraz Skype to powszechna forma komunikacji, zobacz jak to dobrze, że nie trzeba wysyłać listów, jak dawniej, tylko można zobaczyć bliskich przez kamerkę 🙂 Kolejny argument za tym, że nie koniecznie jesteś sam: zawsze możesz poznać innych Polaków za granicą, od Ciebie zależy czy zechcesz ich poznać. Jeśli nie: sprawdź jakie Twoje przekonanie Cię przed tym blokuje. Czy rzeczywiście jest zgodne z prawdą? Masz także możliwość skorzystać ze wsparcia psychologicznego, również w formie online. Na pewno znajdzie się więcej przekonujących argumentów na to, że zdanie „jestem tu sam” tylko częściowo jest prawdziwe. A po co podtrzymywać kategorycznie przekonanie, które tylko w części jest prawdziwe?

    [optin-cat id=1247]

    Druga część: „mam gorzej niż inni”. Czy to na pewno prawda? Pamiętaj, że nie chodzi o to, by oszukać umysł, ale o to, aby znaleźć argumenty, które naprawdę są przekonujące. Skąd wiesz, że inni mają łatwiej? Umysł znajdzie zapewne mnóstwo powodów i argumentów na poparcie tej tezy, jeśli trzyma się takiego przekonania. A jakie argumenty mogą wskazywać, że jednak „ci inni” wcale nie mają tak lekko, jak ci się wydaje, albo nawet mają jeszcze gorzej? Odpowiedz rzetelnie. Na początku będziesz szukać argumentów „na siłę”, jednak w pewnym momencie zauważysz, że umysł stał się bardziej elastyczny i rzeczywiście widzisz szerzej i więcej. Kiedy masz już listę argumentów wskazujących, że „inni wcale nie mają lepiej”, poszukaj argumentów za tym, że ty masz lepiej. Na pewno są takie obszary, tylko nie zwracałeś na nie do tej pory uwagi. Być może łatwiej przyswajasz nowy język, szybciej zjednujesz sobie ludzi,w krótszym czasie umiałeś zorganizować coś, co znajomemu przyszło z większym trudem, jesteś bardziej samodzielny i odważny niż inni, którzy wg Twoich przekonań mają łatwiej (w końcu nie musieli podjąć tak trudnych decyzji jak ty i zdecydować się na takie działania, na jakie Ty się zdecydowałeś). Weź pod uwagę wszystkie możliwe argumenty, które działają na Twoją korzyść, nawet to, że zarabiasz w euro/funtach/dolarach, masz chociaż drobne wsparcie od jednej osoby od czasu do czasu (mógłbyś nie mieć od nikogo), a za rozmowę z psychologiem online zapłacisz tyle, co Polacy w kraju, mimo że zarabiasz więcej. Drobnostki? Zrób listę i zobacz ile tych „drobnostek” się nazbiera.

  4. Wykonanie poprzedniego kroku jest bardzo ważne by zrobić go jak najdokładniej. Sam zobaczysz, jak pewne sztywne struktury rozluźniają się i zaczyna być widać inne perspektywy. Dopiero gdy masz pokaźną listę „drobnostek”, które przemawiają przeciwko utartemu ograniczającemu Cię przekonaniu i mówią o tym, że „jednak w wielu obszarach jest inaczej, niż Ci się wydawało”, możesz sformułować nowe, bardziej zgodne z rzeczywistością przekonanie. W powyższym przykładzie, gdy widzisz już, że przekonanie „jestem tu sam i mam gorzej niż inni” jest tendencyjne, zamień je na bardziej prawdziwe. Małymi krokami sformułuj bardziej zgodne z rzeczywistością przekonanie: „Jest mnóstwo faktów przemawiających za tym, że nie jestem tutaj zupełnie sam, a w wielu przypadkach inni mają gorzej niż ja” – prawda, że to przekonanie brzmi bardziej wiarygodnie? Przynajmniej opiera się na faktach a nie generalizowaniu.
  5. następnie sformułuj to przekonanie językiem „pozytywnym”, ale wiarygodnym. Nie używaj „nie”, tylko użyj słów, które są przeciwne do tych z przekonania wyjściowego. Np. odwrotnością do „jestem zupełnie sam” nie będzie „nie jestem zupełnie sam”, tylko: „są wokół mnie ludzie na których mogę liczyć” albo chociaż „w wielu wypadkach zdarza się, że otrzymuję od innych pomoc/wsparcie”. Wysil się, to w końcu Twoje przekonania i postrzeganie, możesz sprawić aby Twój umysł albo działał na Twoją korzyść, albo niekorzyść.
  6. Ukonstytuuj nowe przekonanie, aby nie pozwolić sobie wrócić do poprzedniego, nawykowego myślenia. W chwilach załamania/kryzysu na pewno poprzedni sposób myślenia znów zacznie dominować. Ale nie musi tak być i nie musisz się mu poddawać. W tym celu regularnie, codziennie, w momentach gdy jest dobrze albo względnie dobrze, kultywuj nowe przekonanie i dołączaj do niego codziennie nowe argumenty przemawiające ZA tym nowym sposobem postrzegania. Ani się obejrzysz, a nowy sposób doświadczania rzeczywistości i postrzegania stanie się prosty i „nawykowy”.

Po co to wszystko?

Powyżej przedstawiona została metoda wychwytywania myśli automatycznych oraz nawykowych schematycznych przekonań o sobie i świecie oraz jak zmienić myślenie niekonstruktywne w konstruktywne. Po co? Po to, aby lżej, przyjemniej i bardziej szczęśliwie na co dzień doświadczać życia: bo czy nie po to ostatecznie robisz wszystko, co robisz? Żeby być szczęśliwszym, spokojniejszym, bardziej spełnionym? Twoje przekonania mogą albo w tym pomagać, albo przeszkadzać.

Jeśli chcesz rzeczywiście zmienić swoje życie, zacznij od rzetelnego przyglądania się jakie stany, myśli i emocje pojawiają się przez większość Twojego dnia i do jakich zachowań i reakcji prowadzą. Jak czujesz siebie i świat, czy jest to bezpieczne miejsce, w którym możesz się rozwijać, czy miejsce pełne presji, wymagań i wysiłku. To od Ciebie zależy co zrobisz ze swoim życiem, każdego dnia kreujesz swoją rzeczywistość. Właśnie z poziomu myśli i generowanych stanów.

Pogłębiając świadomość każdej chwili, wiesz co czujesz w każdym momencie i dzięki temu możesz wybierać, zamiast poddawać się jedynie automatyzmom. Jak zmienić myślenie?

Samo przeczytanie artykułu nie przyniesie zmian. W zmianę musisz się zaangażować.

Kilkutygodniowy program uzupełniający powyższe informacje, prowadzący Cię krok po kroku przez proces zmiany swoich przekonań znajdziesz zupełnie bezpłatnie na Instagramie pt. „Zmiana przekonań” – znajdziesz tam 5 kroków do zmiany i ugruntowania nowego sposobu postrzegania.

Trzymam za Was kciuki! Niech te metody sprzyjają poszerzeniu Waszej świadomości siebie, rozumienia swojego umysłu, a co za tym idzie służą uelastycznieniu skostniałych struktur, które Was ograniczały.

Polub moją stronę by odkrywać tajemnice umysłu i wprowadzać zmiany każdego dnia

Comments: 1

  1. Beata pisze:

    Brilliant! Very helpful! Thank you!
    Bardzo dobry i trafny sposób na zmiane .
    Bea

Add your comment

Wykorzystujemy ciasteczka
Nota prawna
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ