Wrocław, ul. Purkyniego 1/114
+48604611102
psychologplus.pl@gmail.com

7 kroków by osiągnąć cel sprawnie i skutecznie

Mindfulness. Medytacja. Przemiana Świadomości. Psycholog Wrocław. Psycholog Online.

7 kroków by osiągnąć cel sprawnie i skutecznie

Z tego artykułu dowiesz się krok po kroku jak skutecznie i przyjemnie, w możliwie najkrótszym czasie osiągnąć założone cele i utrzymać konsekwencję oraz motywację.

Krok 1. Jaki sens ma Twój cel? – PO CO?

Cokolwiek robisz, jakiekolwiek obrałeś cele długoterminowe, musisz mieć głębokie przeświadczenie o tym, że ten cel jest zgodny z Tobą.

Aby utrzymać konsekwencję i wytrwać w swoich postanowieniach, na wstępie musisz dobrze wyobrazić sobie cel do którego zmierzasz. Nie musisz jeszcze znać wszystkich kroków do jego realizacji, jednak wizja osiągnięcia go powinna być dla ciebie możliwie atrakcyjna.

Dlatego pierwsze, co należy zrobić, to odpowiedzieć sobie na pytanie „PO CO?”

Po co chcę osiągnąć ten cel? JAK JEGO REALIZACJA UŁATWI MI ŻYCIE WE WSZYSTKICH OBSZARACH?

Wyobraź sobie, że Twoim celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów. W jaki sposób osiągnięcie tego celu poprawi Twoją jakość życia, jak będziesz się czuł w nowym ciele, jak będą wyglądały Twoje relacje z innymi, jak poprawi się Twoja samoocena? Jak osiągnięcie tego celu przełoży się na Twoje lepsze samopoczucie, co będziesz mógł robić dzięki temu, a czego nie możesz robić teraz (na przykład, „nie będę wstydzić się rozebrać na plaży, więc otworzy się dla mnie możliwość podróżowania do ciepłych krajów, a to zawsze było dla mnie ważne”. Zobacz w jaki sposób realizacja tego celu pomoże Ci spełnić inne marzenia i cele.

Krok 2 Weryfikacja i przeformułowanie celu – ZA I PRZECIW

Kiedy już wiesz „po co?”, odpowiedz sobie na pytanie: „Czego obawiam się – lub – co mi się nie będzie podobało, gdy już osiągnę swój cel”? Kiedy już będziesz mieć wymarzoną sylwetkę, wiesz jak dobrze będziesz się z tym czuł – sprawdź czy pewne obszary Twojego życia mogą na tym „ucierpieć”. Może pojawia się w Twojej głowie myśl: „moja partnerka będzie wtedy o mnie zazdrosna i będzie robić awantury”, albo „będę musiał nauczyć się walczyć o swoje, bo zacznę częściej wyjeżdżać na wymarzone wakacje, a moi bliscy nie będą z tego powodu zadowoleni”… Wątpliwości, które pojawiają Ci się w głowie mogą skutecznie storpedować Twoje dążenie do celu i utrzymanie konsekwencji. Dlatego dobrze jest sobie uświadomić wszystkie ZA i PRZECIW osiągnięciu go.

Kiedy znasz wszystkie swoje „PRZECIW”, możesz przeformułować cel lub dodać do niego potrzebne elementy.

Jeśli nie czujesz się wystarczająco silny i asertywny, by pojechać na wymarzone wakacje, to być może oprócz dążenia do wymarzonej sylwetki warto dodać pracę nad swoją asertywnością, zachowaniem autonomii i poczuciem bezpieczeństwa.

Wszyscy czasem boimy się zmian i wolimy tkwić w swojej strefie komfortu. To normalne, że obawy mogą się pojawić. Jednak ważne, by zweryfikować, czy są one rzeczywiście istotną przeszkodą i czy podważają inne Twoje wartości. Bo jeśli – na przykład – Twoją wartością jest rodzina i czas spędzany z dziećmi – będziesz musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, czy realizację Twojego celu dasz radę pogodzić z czasem poświęcanym dla rodziny.

Krok 3. Doga do celu – JAK?

Wiedząc „Po co?”, znając „za i przeciw”, trzeba ustalić „jak?” Najprościej jest wyobrazić sobie swój cel już osiągnięty i „od tyłu” formułować kroki do jego osiągnięcia. Czyli rozpoczynając od tych, które będziesz wykonywać najbliżej celu, wstecz, aż do dziś. Ta metoda sprawdza się przy złożonych celach.

Załóżmy, że Twoim celem jest osiągnięcie wymarzonej sylwetki

Nazwij elementy, które wówczas będą się składały na to.

5. Krok ostatni to: oczywiście wymarzona sylwetka 🙂

4. Wcześniejszy krok: treningi samodzielne (a), utrzymywanie diety (b) i dbanie o ciało przez stosowanie kosmetyków(c)

3. Wcześniejszy krok: zdobycie wiedzy jak trenować samodzielnie – zatrudnienie trenera personalnego (a); ustalenie diety – wizyta u dietetyka lub przeszukanie Internetu w zakresie odżywiania (b); regularne stosowanie kosmetyków (c)

2. Wcześniejszy krok: Znalezienie informacji gdzie znaleźć najlepszego trenera i wybór siłowni/formy aktywności (a); szukanie w Internecie lub czytanie książek (jednym słowem – gromadzenie wiedzy) o odżywianiu lub umówienie wizyty u dietetyka (b); zakup kosmetyków najlepiej dopasowanych do Ciebie (c)

  1. Wcześniejszy krok: może okazać się, że powyższe kroki wymagają pewnej inwestycji pieniędzy i czasu. Wygospodarowanie czasu (być może przez zmianę utartego grafika) i podliczenie funduszy (wygospodarowanie pieniędzy). Jeśli na tym etapie czujesz, że jeszcze czegoś Ci potrzeba, aby ruszyć (na przykład towarzystwa) – wcześniejszym krokiem może być znalezienie towarzysza treningów. I tak dalej.

Stwórz takie drzewko kroków do osiągnięcia Twojego celu. W ten sposób jesteś w stanie powiedzieć na jakim jesteś etapie w każdym momencie i ile realnej pracy oraz energii musisz włożyć.

Bierz pod uwagę, że do każdego punktu i podpunktu będziesz dodawać kolejne podpunkty, w miarę poszerzania wiedzy i zdobywania nowych informacji.

Krok 4. Określ czas realizacji celu

Mając rozpisane takie drzewko, jesteś w stanie wstępnie określić ile czasu zajmie jego realizacja. Bierz pod uwagę, że po drodze występuje wiele czynników, których nie mógłbyś przewidzieć, dlatego dla spokoju umysłu dodaj do swojego założonego czasu realizacji 20 procent zapasu. Jeśli zakładasz, że złożony cel osiągniesz w 10 miesięcy – daj sobie 12. W ten sposób będziesz wykonywał wszystkie poszczególne kroki, ale nie odczujesz stresu, gdy któryś z etapów się wydłuży lub dojdą nowe opcje do zrealizowania.

[optin-cat id=1247]

Krok 5. Strategie zaradcze przy potencjalnych trudnościach

Kiedy już wiesz co chcesz osiągnąć, po co to robisz, jakie są Twoje ewentualne obawy lub wątpliwości, a także masz przed sobą jasną „drogę do celu”, wyobraź sobie potencjalne przeszkody, które mogą pojawić się na każdym z etapów.

Znając potencjalne przeciwności, będziesz w stanie zaradzić im jeszcze zanim wystąpią. Jeśli wiesz, co może Cię zniechęcić – znajdź i ustal sposób, co zrobisz aby do tego zniechęcenia nie dopuścić.

Jeśli zniechęca Cię brak czasu z powodu pracy etatowej – weź urlop na czas realizowania danego punktu, poproś kogoś o pomoc, albo znajdź inny środek zaradczy na tę przeciwność. Mając listę przeszkód, ustal z góry, jak się zachowasz, gdy dana sytuacja się pojawi.

Na przykład: jeśli wiesz, że jadąc na zawody zwykle rozprasza Cię obecność innych zawodników, co obniża koncentrację i Twoje wyniki – ustal metody, które możesz zastosować, by uniknąć rozproszenia. To może być unikanie kontaktów z innymi zawodnikami przed startem lub odpowiednie przygotowanie poprzez trening mentalny wprowadzony odpowiednio wcześnie. Ustal w jaki sposób zamierzasz odpowiadać na zadawane przez innych zawodników pytania, czy zamierzasz wchodzić w interakcje, czy nie – wyobraź sobie swoje zachowanie, które ułatwi Ci pokonanie danej przeszkody. W  momencie pojawienia się przeszkody może być za późno na zastanowienie, z powodu buzujących emocji i tego, że dużo się w Tobie dzieje. Kiedy ustalisz plan wcześniej, wówczas w momencie wystąpienia niekorzystnych okoliczności, po prostu go zastosujesz.

Jeśli decydujesz się nie jeść słodyczy, a wiesz, że zawsze, gdy mijasz cukiernię, po prostu musisz wejść i kupić pączka, Twoją strategią zaradczą może być zmiana drogi, którą chodzisz – aby nie mijać cukierni.

Dzięki kursowi „Podnieś Swoją Wibrację” nauczysz się sprawniej osiągać założone cele, dzięki wykorzystaniu praw rządzących Wszechświatem, umiejętnie dostrajając się do nich. Zapoznaj się z kursem TUTAJ

Krok 6. Wizualizacja „Idealny Ty w Idealnym świecie”

Stwórz wizję „Idealny Ty w idealnym świecie” i wyobraź sobie, jak realizacja założonego celu przyczynia się do tego obrazu. Wizualizuj swój cel szczegółowo, skupiając się nie tyle na tym, czy wizja wygląda prawdopodobnie, co na emocjach związanych z tą wizualizacją. Niech to będzie, jak zabawa dziecka, daj się ponieść fantazji. Ważne byś umiejscawiał jasno swój cel w całym tym wyobrażeniu i widział, jak spełnienie tego celu wpływa korzystnie na całe Twoje życie.

Najważniejsze by wzbudzić emocje zadowolenia, satysfakcji, pewności, radości, szczęścia, euforii – takie emocje, które chcesz odczuwać po zrealizowaniu celu.

Taka wizualizacja powinna stać się Twoim towarzyszem każdego dnia. To ważne. Udowodniono, że sportowcy, którzy powracają często do wizji swojego marzenia (właśnie wizualizując, że cel został osiągnięty) bardziej konsekwentnie dążą do jego realizacji i mają większą motywację.

Twój cel musi być ważniejszy niż inne potencjalne przyjemności, które po drodze będą Cię od tego celu odwodzić. Jeśli – na przykład – chcesz być szczupła i wysportowana, to ten obraz, ta wizja musi być radosna i satysfakcjonująca, gdy wyobrazisz sobie, co wtedy będzie, jak cudownie będzie wyglądać Twoje życie, w jakich obszarach będzie Ci lepiej… Wtedy zechcesz zrobić wszystko, co potrzebne, by do tego dojść. Wtedy niejedzenie słodyczy nie będzie nawet wyrzeczeniem. Będziesz dumna z tego, że ich nie jesz, bo wiesz do czego zmierzasz i wizja ta jest tak przyjemna, że zastępuje przyjemności pochodzące ze zjedzenia czegoś słodkiego. Wizja osiągniętego celu ma być możliwie przyjemna i wzbudzać jak najwięcej pozytywnych emocji.

Skup swoją uwagę i włóż dużo energii w to, aby stworzyć przyjemną, ekscytującą i radosną wizję swojego celu. Powracaj do tej wizji codziennie. Kiedy zostanie ugruntowana, wiele przeszkadzających tendencji zniknie.

Krok 7. Autohipnoza

Na podobnej zasadzie, jak wizualizacja celu „Idealny Ty w Idealnym świecie” działa autohipnoza.

Dzięki wprowadzeniu odpowiednich sugestii i zdań do podświadomości za pomocą autohipnozy lub w stanie głębokiego odprężenia, w naszym życiu pojawiają się pozytywne zmiany, których byśmy się nie spodziewali. Pozbywamy się lęku lub zmieniamy przyzwyczajenia, przestajemy potrzebować tego, czego potrzebowaliśmy (np. używek), wiele niekorzystnych nawyków „samych z siebie” zanika, a pojawia się w naszym życiu więcej tego, czego pragniemy i co programujemy w podświadomości.

Procedura jest prosta:

  • zbudowanie prostego zdania, wywołującego przyjemne emocje i skojarzenia,
  • i powtarzanie danego zdania podczas transu.
  • Nawet do kilku razy dziennie po 5 minut.

Droga do osiągnięcia wyznaczonego celu staje się przyjemna i możliwie krótka, jeśli bierzesz na poważnie powyższe kroki i je stosujesz. Wszystkim Wam życzę sprawnej i przyjemnej realizacji celów. Spełnienia marzeń! 🙂

Zapisz się, by dostać bezpłatnie „Przewodnik Autohipnozy”

[optin-cat id=1247]
Polub moją stronę by odkrywać tajemnice umysłu i wprowadzać zmiany każdego dnia

 

komentarzy 11

  1. JamesKal pisze:

    You’ve got awesome thing right here.

  2. Royal CBD pisze:

    Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so I decided to browse your site
    on my iphone during lunch break. I really like the information you provide here and can’t wait to take a look when I
    get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my mobile ..

    I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, great blog!

  3. Madalynn pisze:

    hello!,I like your writing very so much! share we communicate more about
    your article on AOL? I require an expert in this area to solve my
    problem. Maybe that’s you! Looking ahead to peer you.

  4. yeezy pisze:

    I was more than happy to find this internet-site.I needed to thanks for your time for this excellent learn!! I positively having fun with every little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you blog post.

  5. An impressive share, I simply given this onto a colleague who was doing a little bit analysis on this. And he in truth purchased me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If attainable, as you change into expertise, would you mind updating your weblog with extra details? It’s extremely helpful for me. Large thumb up for this blog post!

Add your comment

Wykorzystujemy ciasteczka
Nota prawna
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ